ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΣΑΠΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ Κ.Υ.ΣΑΠΩΝ

Συνεδρίασε στις Σάπες την Τετάρτη 30 9 2015 σε τακτική συνεδρίασή του το Δημοτικό Συμβούλιο Μαρώνειας Σαπών.

Το Συμβούλιο μεταξύ άλλων όρισε ,ομόφωνα,νέο Πρόεδρο ,Αντιπρόεδρο και μέλος στο ΔΣ της ΚΕΜΑΣ.Καθήκοντα Προέδρου αναλαμβάνει ο Χαράλαμπος Τσάτσας ,Αντιπρόεδρος θα είναι  η Κική Πατσάρα και μέλη οι Μεχμέτ Αλή,Μιχάλης Ζαχαρής,Ηλίας Σταυρίδης,Σωτήρης Μουζαλιώτης και Σιδερούλα Τασσίδου.

Τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου εξάλλου συζήτησαν την κατάσταση στην οποία έχει έχει περιέλεθει ο χώρος της παροχής υπηρεσιών δημόσιας υγείας στο Δήμο και ενέκρινε ψήφισμα το οποίο και θα αποσταλεί αρμοδίως .Αν τα αιτήματα δεν εισακουστούν από την πολιτεία θα υπάρξει κλιμάκωση πίεσης και κινητοποιήσεις αφού η κατάσταση στο χώρο της υγείας είναι πλέον απελπιστική .
Ακολουθεί το κείμενο του ψηφίσματος.

ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΣΑΠΩΝ

Το Δημοτικό Συμβούλιο Μαρώνειας Σαπών κατά την τακτική συνεδρίαση της 30 9 2015 και μετά από συζήτηση

ΟΜΟΦΩΝΑ

-Ζητά άμεσα την ίδρυση και λειτουργία στις Σάπες Βάσης του ΕΚΑΒ το οποίο θα λειτουργεί σε 24ωρη βάση με την επιστροφή του ασθενοφόρου που το ΚΥ διαθέτει
και που δεν έχει έρθει ποτέ στην έδρα του.

-Ζητά την άμεση επιστροφή στο Κέντρο Υγείας Σαπών όλων εκείνων των υπαλλήλων του που έχουν αποσπαστεί σε άλλες υπηρεσίες (γιατροί, νοσηλευτές, παραϊατρικό προσωπικό) αλλά και την αναπλήρωση όλων όσοι για διάφορους λόγους ,αιτιολογημένα ,δεν παρέχουν υπηρεσία σε αυτό.

-Το παρόν ψήφισμα θα αποσταλεί στους: Υπουργό και Αναπληρωτή Υπουργό Υγείας,Βουλευτές του Ν Ροδόπης,Διοικητή της 4ης ΥΠΕ Μακεδονίας Θράκης,Περιφερειάρχη ΑΜΘ ,Αντιπεριφερειάρχη ΠΕ Ροδόπης,Θεματικό Αντιπεριφερειάρχη Υγείας της ΑΜΘ,Δκτη Σισμανόγλειου Νομαρχιακού Νοσοκομείου Κομοτηνής,Δντρια ΕΚΑΒ ,ΜΜΕ.

Σαπες,30 9 2015

Ο Πρόεδρος του ΔΣ

Ματθαίος Μπαξεβάνης”unnamed unnamed (1) unnamed (2) unnamed (3) unnamed (4)