ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ ΕΘΕΣΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΣΑΠΩΝ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΥΣΚΕΨΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Το θέμα της λειτουργία σταθμού διοδίων στον κόμβο της Μέστης έθεσε για μία ακόμη φορά ,δια ζώσης στον Πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα που περιοδεύοντας σήμερα στη Θράκη συναντήθηκε με παραγωγικούς φορείς της Ροδόπης,ο Δήμαρχος Μαρώνειας Σαπών Γιάννης Σταυρίδης,
Ο κ Σταυρίδης μετά και την επιστολή που απέστειλε στον ίδιο προ μηνός επανέλαβε την θέση της τοπικής κοινωνίας που εναντιώνεται στη λειτουργία του σταθμού αξιολογώντας την λειτουργία τους ως αντιαναπτυξιακή.Για το ίδιο θέμα έχει εκδοθεί και ομόφωνο ψήφισμα του Δημοτικού Συμβουλίου ενώ το ίδιο συνέβη και με το Περιφερειακό Συμβούλιο ΑΜΘ ,την ΠΕΔ ΑΜΘ ,τους βουλευτές κα.
Επίσης ο Δήμαρχος έθεσε το αίτημα της δημιουργία αναμονής του αγωγού ΤΑΠ στα όρια του Δήμου προκειμένου να χρησιμοποιηθεί στο μέλλον είτε για οικιακή ,είτε για χρήση στο ΒΙΟΠΑ καθιστώντας το ελκυστικότερο για επενδυτές όπως και την εναντίωση στο προωθούμενο σχέδιο επέκτασης του δικτύου ΝΑΤURA .
Ιδιαίτερη αναφορά έγινε και στο έργο της παράλιας διασύνδεσης του Δήμου με τον Εβρου προκειμένου να αναδειχθούν οι μοναδικές αρχαιότητες και ταυτόχρονα ο τόπος να καταστεί τουριστικά ελκυστικότερος.
Ο Πρωθυπουργός κ Αλέξης Τσίπρας έδειξε γνώστης των ζητημάτων δεσμευόμενος ότι θα εξεταστούν με ευαισθησία αναγνωρίζοντας το δίκαιό τους.
(φωτό από την εφημερίδα ΧΡΟΝΟΣ της Κομοτηνής)