ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΚΩΔΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΓΥΑΛΙΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΣΑΠΕΣ!

Την Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015 20151207_110134[1] 20151207_110320[1] έγινε το πρώτο βήμα για την έναρξη της ανακύκλωσης στο Δήμο Μαρώνειας Σαπών.Τοποθετήθηκαν οι πρώτοι κώδωνες που θα δεχτούν γυαλί προς ανακύκλωση στον οικισμό των Σαπών .Τοποθετήθηκαν συνολικά 5 κάδοι σε κεντρικά σημεία των Σαπών που θα εξυπηρετούν επαγγελματίες και συνδημότες .Μάλιστα ο πρώτος ,συμβολικά, τοποθετήθηκε μπροστά στο Δημαρχείο παρουσία του ίδιου του Δημάρχου Γιάννη Σταυρίδη ,του Δντη της ΔΙΑΜΑΑΘ Γιώργου Βογιατζή και στελεχών της εταιρείας που συντονίζει την ανακύκλωση στην Περιφέρεια ΑΜΘ.
Εντός της εβδομάδας θα τοποθετηθούν και οι υπόλοιποι κώδωνες στην Ξυλαγανή και σε οικισμούς της ΔΕ Μαρώνειας .
Η ανακύκλωση στο Δήμο Μαρώνειας Σαπών ,ένα χρόνιο αίτημα του τόπου ,ξεκινά μετά από συντονισμένες ενέργειες της δημοτικής αρχής στις αρχές του 2016 και αφού ξεπεράστηκαν ανυπέρβλητα ,μέχρι πρότινος ,εμπόδια ,όπως η λειτουργία του ΣΜΑ Σαπών .Η ανακύκλωση είναι μία διαδικασία καθημερινής περιβαλλοντικής προστασίας ,δείγμα πολιτισμού που εκτός των άλλων στηρίζει την τοπική οικονομία αφού ο Δήμος ,άρα οι δημότες του πληρώνουν λιγότερα χρήματα για την προώθηση των απορριμάτων τους στον ΧΥΤΑ της Ροδόπης .Σε λίγο θα ξεκινήσει και σχετική καμπάνια ,πόρτα πόρτα, από την οποία οι συνδημότες μας θα ενημερωθούν για την διαδικασία της ανακύκλωσης .