ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΑΠΩΝ ΕΧΟΥΝ ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΑΣΠΡΟΠΑΡΗ ΓΥΠΑ ΠΟΥ ΖΕΙ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ “ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΦΟΛΕΣ”

Στην καμπάνια ευαισθητοποίησης της τοπικής κοινωνίας γιατην ανάγκη προστασίας του τελευταίου ζεύγους Ασπροπάρη γύπα που ζει στη Νέα Σάντα του Δήμου συμμετέχουν ενεργά οι μαθητές του Διαπολιτισμικού Δημοτικού Σχολείου Σαπών.Η συγκεκριμένη δράση γίνεται σε συνεργασία με το WWF και το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαιδευσης Μαρώνειας ,έχει ξεκινήσει δε από το 2013.Την Παρασκευή οι μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης του Σχολείου επισκέφθηκαν το Δημαρχείο Σαπών και ενημέρωσαν τον Δήμαρχο Γιάννη Σταυρίδη για την ανάγκη προστασίας του κορυφαίου αυτού είδους της τροφικής αλυσίδας και εναντίωσής τους στην απαράδεκτη και παράνομη χρήση τη φόλας για την δηλητηρίαση ζώων που αποτελούν την τροφή του απειλούμενου με IMG_20150605_111724εξαφάνηση αυτού είδους γύπα.Να σημειωθεί ότι ο Ασπροπάρης είναι το πιο μικρό από τα 4 είδη γύπα που συναντώνται στην Ελλάδα και ταυτόχρονα το πιο απειλούμενο είδος της άγριας πανίδας στη χώρα μας.”Η παρουσία των πουλιών αυτών στν τόπο μας είναι ευλογία ” σχολίασε ο Δήμαρχος Μαρώνειας Σαπών Γιάννης Σταυρίδης και συγχάρηκε τους μικρούς μαθητές ,τους εκπαιδευτικούς τους και τους υπεύθυνους του Παγκόσμιου Ταμείου για τη Φύση των οποίων η συνεισφορά είναι τεράσια .”Η ταυτότητα του Δήμου μας είναι η α΄γριακαι μοναδική του φύση και το παρθένο φυσικό περιβάλλον και στην προστασία του με κάθε μέσο κατευθύνουμε όλες μας τις προσπάθειες.Χαίρομαι που οι μαθητές του Δήμου είναι οι νέοι και πιο δυναμικοί πρεσβευτές αυτής της στάσης ζωής” κατέληξε ο Δήμαρχος Μαρώνειας Σαπών.