ΑΝΕΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ “ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΟΝΤΙΑΚΟΥ ΓΑΜΟΥ ” ΣΤΙΣ ΣΑΠΕΣ-ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΑΘΗ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗ- 6ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΣΑΠΩΝ

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Άνευ προηγουμένου ήταν η επιτυχία και η συμμετοχή του κόσμου στην “αναβίωση του ποντιακού γάμου” που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 27 7 2016 στις Σάπες στα πλαίσια του 6ου Φεστιβάλ Μαρώνειας Σαπών. Μία εκδήλωση που έγινε από τον Σύλλογο Ποντίων Σαπών σε συνεργασία με το Δήμο Μαρώνειας Σαπών.Το δρώμενο προέκυψε μέσα από πολύχρονη έρευνα-μελέτη μαρτυριών και τελικά παρουσιάστηκε αλλά και καταγράφηκε συστηματικά προκειμένου να αποτελέσει ιστορικό τεκμήριο για το μέλλον.
Η αναβίωση ξεκίνησε με την προετοιμασία της νύφης ,το στόλισμά της ,τα προικιά της ,τα δώρα συγγενών ,τις ευχές των γονιών .Στη συνέχεια το σκηνικό μεταφέρθηκε στο σπίτι του γαμπρού όπου παρουσιάστηκε το ξύρισμα ,το ντύσιμο οι ευχές και τα δώρα..Ακολούθησε η πομπή προς το σπίτι της νύφης ,το “δόσιμο” της νύφης και ακολούθως η πορεία προς την εκκλησία όπου και το δρώμενο ολοκληρώθηκε με το μυστήριο του γάμου.Εννοείται ότι οι ποντιακοί χοροί,τα τραγούδια και τα πειράγματα αποτέλεσαν αναπόσπαστο κομμάτι ενός φυσικού σκηνικού που συμπλήρωσαν με τη συμμετοχή τους όχι μόνο τα μέλη του Συλλόγου και εκατοντάδες συμμετέχοντες συμπολίτες που έγιναν ένα με τους πρωταγωνιστές.Πραγματικά μοναδικές στιγμές,..
Και πως άλλως να ολοκληρωθεί ένας γάμος παρά με ένα τρικούβερτο γλέντι που έλαβε χώρα στον αύλειο χώρο του Δημοτικού Σχολείου Σαπών με τον κορυφαίο πόντιο καλλιτέχνη Στάθη Νικολαιδη ,τον μοναδικό Κώστα Ατματζίδη στη λύρα και τον κ Ζώη ατο νταούλι να ταξιδεύουν τους πάνω από 1000 “προσκεκλημένους” μέχρι τα χαράματα στο ρυθμό τους. Νωρίτερα χαιρέτισαν ο Πρόεδρος του ΔΣ του Συλλόγου των Κασσιτερών Σάββας Μαυρίδης και ο Δήμαρχος Μαρώνειας Σαπών Γιάννης Σταυρίδης που συνεχάρη όλους τους διοργανωτές και τους συμμετέχοντας για την “ιστορική αυτή” αναβίωση ενώ δεν παρέλειψε να επαινέσει το ρόλο του χοροδιδάσκαλου του Συλλόγου Στέλιου Νικολάου ο οποίος ήταν και ο αφανής ήρωας του εξαιρετικού αυτού εγχειρήματος.Συγχαρητήρια σε όλους ..