ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΝΕΠΙΤΗΡΗΤΑ ΖΩΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΣΑΠΩΝ

ΝΟΜΟΣ ΡΟΔΟΠΗΣ ΑΡ.ΠΡΩΤ.:1375
ΔΗΜΟΣ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ – ΣΑΠΩΝ

Προς τους κτηνοτρόφους του Δήμου Μαρωνείας – Σαπών
για ανεπιτήρητα παραγωγικά ζώα.
Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4056/2012, απαγορεύεται η ύπαρξη ανεπιτήρητων παραγωγικών ζώων γεγονός που επιφέρει διοικητικές και ποινικές κυρώσεις.

Στον ιδιοκτήτη ανεπιτήρητου παραγωγικού ζώου, που ταυτοποιείται από τη σήμανση του ζώου, επιβάλλονται πρόστιμα, δηλαδή πενήντα (50) ευρώ ανά ζώο για αιγοπρόβατα και εκατόν πενήντα (150) ευρώ ανά ζώο για βοοειδή. Το πρόστιμο βεβαιώνεται από τριμελή επιτροπή του Δήμου ενώ επιβάλλεται και εισπράττεται από την οικονομική υπηρεσία του Δήμου.

Στα πλαίσια αυτά καλούνται οι κτηνοτρόφοι άμεσα να συμμορφωθούν με τις διατάξεις του Ν. 4056/12 και να διατηρούν τα ζώα τους σταβλισμένα στο χώρο της κτηνοτροφικής τους εκμετάλλευσης ή εντός του βοσκοτόπου στον οποίο επιτρέπεται η βόσκηση και πάντα με επιτήρηση.

Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΜΑΜΟΥΤ ΜΟΥΣΤΑΦΑ ΕΝΤΕΡ